Kılıçgün Uçar: Kadim Alevi inancı sizi gönderecek

Eş Sözcümüz Çiğdem Kılıçgün Uçar, DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, Kürdistan Komünist Partisi temsilcisi Mustafa Korkmaz, PSK temsilcisi Mesut Tek, SMF temsilcisi, Başak Demirtaş ile milletvekili adayımız Ayten Kordu’nun katılımıyla Dersim mitingimizi gerçekleştirdik. Parti ve kurum temsilcilerinin birer konuşma yaptığı mitingde Kılıçgün Uçar kitleye hitap etti. Kılıçgün Uçar, şunları söyledi:

Ma bi xêr dî sarê Dêrsimî, ma bi xêr dî sarê Mamekîye, sima bi xeyr ameyê, nameyê Partîya Çepa Keske ser ra ez silam û hurmetanê xo rusnena sima rê. Sima bi xeyr ameyê, çimanê ma ser ra ameyê.

Senik mend, ma nînan rusnenê, weçînitisî rê zî senik mend. Barê ma giran o la ma eke bibê pêropîya ma eşkenê nê barî bikirişîmê. Heta nika kamcî îqtîdar ke ame ma ra vat ke ziwanê sima çin o ganî sima tirkî qisey bikerê. Kamcî îqtîdar ke ame îtîqadê ma nas nêkerd vat ke ganî sima ma rê îbadet bikerê. Înan cinîyê ma dejnayî, domanê ma dejnayî, darê ma birnayî, xozaya me vejnaye, dewê ma vejnayî, awa ma qilêrî kerd, çi xeraye est a kerd. A nika zî nêsermayêne vanê ke rayanê xo bidêne ma. Danê? Nêdanê! Xerabîyan rê nêdanê! Ma rayanê xo danîmê xo.

Koçgirî de, Dêrsim de, Meraş de, Çorûm de înan ma kiştî, ma qir kerdî, vat ke ma nînan xelisnenê. Ma îta ra vajîmê, pêropîya vajîmê, ziwanê ma, îtîqadê ma, nameyê ma, her çîyê ma vizêr est bî, ewro zî meste zî beno. Wa no sima rê derd bo derd bo. Nê weçînitîşî de di rayî est ê sarê Dêrsimî, sarê ma. Ju ray ma xelisnena, sima xelisnena. Ju ray kî tîktarî yo, dinya ma ser o keno tarî. Coka ma vanîmê kî pêropîya şinê sindoqe ser, raya xo biderîmê xo. Raya xo biderîmê dara xo. Ma nê weçînitişî bigêrîmê.

Değerli arkadaşlar hepiniz saygıyla sevgiyle selamlıyorum. Dersim’de bugün gördüğümüz coşku ve direncin kendisi aslında burada çoktan kazandığımızı gösteriyor. Ayten arkadaşımız önce Dersim’e sonra bu ülkeye çok iyi gelecek. Hiç şüphemiz yok. 

Bu kadim inanç sizi gönderecek 

Sayılı günler kaldı seçimlere. Bir kaybedenler korosu var, hepiniz duyuyorsunuz, dinliyorsunuz. Mevcut tek adam rejiminin bütün sözcüleri sahada dillerinde sözlerinde sadece biz varız. Kürtler, Aleviler ve kadınlar var. Geçen gün sözcülerinden birisi bizlerden bahsederken ‘tür’ demiş. Alevilerden, Kürtlerden bahsederken tür diyor. Şuradan ifade edelim, sizin ferasetiniz Alevi halkının kadim inancını Kürt halkının kadim kimliğini anlamaya yetmedi, yetmeyecek. Bu kadim inanç sizi gönderecek. 

Devlet sizden kurtuluyor

Kaybedeceklerini çoktan anladılar. Gittikleri her yerde çok ciddi bir saldırı ve hakaret ile karşı karşıya kalıyoruz. Tek adam rejiminin küçük ortağı Balıkesir’de söz kuruyor. Bunlar diyor sandıktan alsa alsa ya müebbet hapis cezası alırlar ya da vücutlarına mermi alırlar. Devlet elden gitti diye söyleniyorlar. Aslında devlet sizden kurtuluyor. Devlet sizsiz bir devlet olacak. Gidecek olan bir devlet var, o da Devlet Bahçeli’nin kendisi. Bu devlet, bu ülke bizimle demokratikleşecek. Değerli arkadaşlar, Yeşil Sol Parti mücadelemizde yeni bir durak. Ama bu mücadele sizin mücadeleniz. Bu mücadelenin her sözünde, bu mücadelenin her ilmeğinde sizin emeğiniz var. Dolayısıyla, bu yüzden kazanacağımızı ifade ediyoruz. Bu mücadele kazanacak. Yeşil Sol Parti Meclis’te güçlü olmak durumunda. Neden? Dersim Katliamı’nın halen daha yüzleşilmesi, araştırılması gereken hakikatleri var. Yeşil Sol Parti’nin Meclis’te güçlü olması demek, Türkiye’de gerçek bir yüzleşme ve hakikat komisyonunun kurulması demek. Var mısınız birlikte inşa etmeye?

Meclis’te güçlü bir Yeşil Sol Parti cumhuriyetin demokratikleşmesi demek

Kadın katliamları, kadın cinayetleri AKP-MHP iktidarı döneminde tavan yaptı. 7186 kadın bu iktidar döneminde katledildi. Faillerinin hepsi cezasız kaldı sevgili kadınlar. Biz diyoruz ki, kadınlara hiçbir hizmet, hiçbir koruma sunmayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yerine kadınların söz kurduğu, kadın mücadelesinin yürütüldüğü, kadın kazanımlarının korunduğu bir Kadın Bakanlığı kuralım. Kendi bakanlığımızı kurmaya var mısınız sevgili kadınlar? Türkiye Cumhuriyeti Devleti tekçi bir gömlek giydirilerek oluşturuldu. İlk kuruluşunda hepimiz kurucu özneyiz. Ama 100 yıl boyunca hepimiz inkar edildik, yok sayıldık. Şimdi bu cumhuriyetin demokrasiyle buluşması, Demokratik Cumhuriyet’in kurulması gerekiyor. Meclis’te güçlü bir Yeşil Sol Parti aynı zamanda bu cumhuriyetin her birimizi tanıması ve demokratikleşmesi demek. Var mısınız birlikte yapmaya?

Türkiye siyasetinin 72 millete aynı nazarla bakan bir felsefeye ihtiyacı var

Çocuklarımız, Alevi gençlerimiz zorunlu din dersleri ile karşı karşıya. Diyanet, Türkiye’de bir fetva bakanlığı gibi çalışıyor. Türklüğün ve Sünniliğin bütün konfor alanlarını yaratan, dışında kalan halkları ve inançları inkar eden bir fetva bakanlığı. Biz Yeşil Sol Parti olarak, Diyanet İşleri Başkanlığı yerine, İnanç Hizmetleri Başkanlığı ifade ettik. En çok saldırdıkları başlıklardan biri de bu. Bu ülkede sadece Sünniler yaşamıyor. Birçok inanç yaşıyor. Bu inançlara eşit yaklaşmayan bütün zihniyetler kaybetmek zorunda. Yeşil Sol Parti ile birlikte bütün inançları yaşatmaya var mısınız. Yine AKP iktidarı döneminde uzun zamandır yürüttüğü bir çalışma var. Kendi Kürd’ünü kendi Alevi’sini yaratmaya çalışıyor. En son Alevi inancını Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlamak için kendisini büyüten bir çalışma açığa çıkardı. Bu bir inanç katliamı sevgili arkadaşlar. Çünkü AKP-MHP iktidarına, faşizme, gericiliğe, halkları yok sayan bu zihniyete karşı en güçlü mücadeleyi yürüten Alevilerdir. O yüzden zapturapt altına almaya çalışıyorlar. İzin verdik mi bugüne kadar? Bu inanç katliamı karşısında güçlü bir Yeşil Sol Parti ile bütün inançlar en çok da 72 millete aynı nazarla bakan bizim inancımız güçlenecek. Türkiye siyasetinin 72 millete aynı nazarla bakan bir felsefeye ihtiyacı var. Bunu Hep birlikte inşa edeceğiz. Bunda hiç bir bir şüphemiz yok. 

Halkımızla gümbür gümbür geliyoruz siz ise gidiyorsunuz

Çok kısa bir süre kaldı. Saldırılarla karşı karşıyayız. Tarsus’ta seçim aracımıza ve 5 arkadaşımıza saldırı oldu. Yine Erzurum’da da bir saldırı oldu. Tek adam rejiminin kadın sözcülerinden biri diyor ki HDP ile flört ederseniz bu saldırılar mubahtır diyor. Bunu söyleyen bizi temsil ettiğini iddia eden bir kadın bakan. Ne HDP’nin kendisi ne de Yeşil Sol Parti flört siyaseti yapıyor. Biz özgürlük siyaseti, kadın siyaseti, demokratik siyaset yapıyoruz. Flört siyaseti sizin eseriniz. Kimlerle flört siyaseti yapıyorsunuz. Kadın ve çocuk düşmanı cemaat ve tarikatlarla, emek düşmanı 5’li çete ile, doğa düşmanı yerli ve yabancı şirketlerle flört yapıyorsunuz. Bu ülkeyi savaş ülkesi haline getirdiniz, savaş tüccarları ile flört yapıyorsunuz. Sadece iktidarda kalmak istemenizin tek sebebi, toplum ve insanlık dışı bu flört ettiğiniz alanlara verdiğiniz sözler. Biz halkımız ile birlikte Yeşil Sol Parti olarak, gümbür gümbür geliyoruz. Biz geliyoruz, siz gidiyorsunuz. Biz kazanacağız, siz kaybedeceksiniz. 

14 Mayıs’ta hepimiz kazanacağız

Çok sayılı günler kaldı. Büyük halayımızı birlikte tutacağız. Genç arkadaşlarımızdan bir talebimiz var. Sandık sorumluluğu çok kıymetli. Öncelikli olarak sandık güvenliği seçim güvenliği demek. Her birimizin gidip oyumuzu kullanması demek. Bu oy geleceğimize verdiğimiz oy. Genç arkadaşlarımızdan da sorumluluk alarak müşahit olmalarını istiyoruz. En yerelden genele sizi hiçbir şüphede bırakmayacak seçim güvenliğini aldık ama biz sizinle birlikte yapmak istiyoruz. İktidarı birlikte göndermek, kuracağımız halayı birlikte kurmak istiyoruz. 14 Mayıs’ta kadınlar kazanacak, 14 Mayıs’ta gençler kazanacak. 14 Mayıs’ta biz, hepimiz kazanacağız sevgili arkadaşlar. Bunlar gidecekler değerli arkadaşlar. Kutsallarımızı bombalayan, tahrip eden tek adam rejimi gidecek. Hızır’ın davarını katletmek için ABD’den avcı getiren bu iktidar kaybedecek. Cumartesi Anneleri’ne Galatasaray Meydanı’nı AYM’nin kararına rağmen açmayan bu iktidar gidecek. Evine soğan, patates alamayan bu halka karşı kendileri Avrupa’da mağaza kapatıp alışveriş yaptıkları için gidecekler bunlar. Depremde can kurtarmak yerine masa başında hesap yaptıkları, halka çadır sattıkları için bunlar gidecekler. Hep birlikte göndereceğiz sevgili halkımız. 

Sima rê ayan bo Duzgun Baba, Xizir, pêropîya. Şîya xo ma ser de kêmî mekerê.

10 Mayıs 2023

PAYLAŞ