KNK’ye saldırı Kürt ulusal birliğine ve kazanımlarına yöneliktir

Merkez Yürütme Kurulumuzun Hewlêr’de KNK binasına yönelik silahlı saldırıya ilişkin yaptığı yazılı açıklaması:

Kürdistan Bölgesel Yönetimi Hewlêr kentinde KNK’ye yapılan saldırı Kürt ulusal birliğine yöneliktir!

Temel hedefi Kürt ulusal birliğini sağlamak ve Kürt halkının kazanımlarını büyütmek olan Kongreya Neteweya Kurdistan’a (KNK) yapılan saldırıyı en güçlü şekilde kınıyoruz. Saldırıda yaşamını yitiren Deniz Cevdet Bülbül’ün yakınlarına ve Kürt halkına başsağlığı diliyoruz. Hewlêr’de saldırının yapıldığı saatlerde Silêmaniyê’de bulunan Erbet Tarım Havalimanı’na SİHA saldırısı, Şengal’de ise hava saldırısı düzenlenmiştir. Ne yazık ki özellikle Hewlêr ve Silêmaniyê Kürt yurtseverlerine yönelik saldırı ve suikastlerin üssü haline gelmiştir.

Son dönemde Kürt halkının kazanımlarını yok etmek isteyen güçler ile işbirlikçilerinin düzenlediği ortak saldırılar giderek yoğunlaşmaktadır. Bu saldırılarla Kürt ulusal birlik ruhunu sönümlendirmek için her türlü kirli yola başvurulmaktadır. Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) binasına bu silahlı saldırı, Kürt halkının kazanımlarına dönük saldırıların bir devamıdır.

Kürt halkı dünyanın dört bir yanında ulusal birlik için mücadele ederken, bu saldırıları örgütleyen güçler tarihin en büyük Kürt düşmanı blokunu oluşturmaktadır. Bu saldırılarla amaçlanan sadece yapılar ve kişiler değildir; temelde Kürt ulusal birliğinin hançerlenmesi hedeflenmektedir. Bu saldırılara ortak olan veya yol veren tüm güçler, Kürt halk tarihinin kara sayfalarında utançla yer alacaktır.

Kürt halkına yönelik dört bir tarafta gerçekleştirilen bu katliamların sıradanlaşmasına ve normalleşmesine izin vermeyeceğiz. Hewlêr ve Silêmaniyê’deki saldırılarla Kürt meselesini derinleştirmek isteyen savaş blokuna karşı halklarımızın çıkarlarını savunmaya ve mücadele etmeye devam edeceğiz.

Yeşil Sol Parti

Merkez Yürütme Kurulu

18 Eylül 2023

PAYLAŞ