Koşulsuz Serbest Bırakılsın

AİHM ve BM İnsan Hakları Konseyi Keyfi Tutuklamalar Çalışma Grubu kararı uygulanmalı, Kobanê Kumpas Davası tutukluları derhal koşulsuz serbest bırakılmalıdır.
HDP’nin 2014 yılı MYK üyelerinin yargılandıkları siyasi linç davasının duruşmasına yarın (18 Ekim) Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde (Sincan Cezaevi yerleşkesi) devam edilecek. Demokratik siyasete karşı bir kumpas davası ile karşı karşıyayız.
Selahattín Demírtaş hakkındaki AİHM Büyük Daire kararı ile bu davanın hukuki bir yanı kalmamıştır. Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi sevgili Demirtaş’ın en geç 30 Eylüle kadar salıverilmesi çağrısında bulunmuştu, ancak yine dikkate alınmadı kimse dikkate almadı. Kasım sonu Aralık başında yapılacak toplantıda Türkiye’ ye yönelik yaptırım kararı çıkması bekleniyor. Etkisi yıllarca sürecek bu hukuksuzluğun, bu itibarsızlığın sorumlusu yargıyı araçsallaştıran siyasi iktidardır. Aynı davada Parti Meclisi üyemiz Cihan Erdal da yargılanıyor. Hukuka aykırı şekilde gözaltı ve tutuklanmasından 9 ay sonra tahliye olabildi. Ancak haftada iki gün imza eziyeti ve doktora çalışmasını sekteye uğratan yurt dışı çıkış yasağı halen devam ediyor. Bu arada Cihan Erdal’ın BM İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ve BM Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesinin ihlal edildiği iddiası ile Birleşmiş Miller İnsan Hakları Komisyonu’na yaptığı başvurusunda karar çıktı. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi Keyfi Tutuklamalar Çalışma Grubu, 9 Eylül 2021 tarihli kararında, “Cihan Erdal’ın, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 6, 8, 9, 10 ve 11. maddeleri ile Uluslararası Medeni ve Siyasal Haklar Sözleşmesi’nin 2(3), 9, 14 ve 16. maddelerine aykırı olarak özgürlüğünden yoksun bırakılmasının keyfi olduğu” tespitini yapmış ve Türkiye Hükümeti’ne, “Erdal’ın, adli kontrol da dahil olmak olmak üzere derhal koşulsuz olarak serbest bırakılması, uluslararası hukuka uygun olarak kendisine tazminat ödenmesi, onun keyfi olarak özgürlüğünden yoksun bırakılmasının bağımsız bir şekilde soruşturulması haklarının ihlalinden sorumlu olanlara karşı uygun önlemlerin alınması…. ” çağrısında bulunmuştur.
Bu çağrıya uyularak Cihan Erdal’ın koşulsuz olarak serbest bırakılmasını, bu kapsamda hakkındaki adli kontrollerin kaldırılmasını bekliyoruz. Bu da yetmez, bu hukuk ayıbından bir an önce kurtulma, davanın derhal beraatle sonuçlandırılması çağrısında bulunuyoruz.

PAYLAŞ