Milletvekilime Dokunma!

Dokunulmazlıkların kaldırılması konusunda, AKP hükümeti ve onun anayasaya aykırı teklifine destek vereceklerini açıklayan CHP ve MHP, tarihi bir hatanın eşiğindedir.

Dokunulmazlık konusunun gündeme, Cumhurbaşkanı’nın dayatmasıyla HDP milletvekilleri için getirildiği açıktır.

Kürt Sorunu bugün hepimizin yüreğini dağlayan, kanlı bir çatışma ve kent savaşının bütün olumsuz sonuçlarına rağmen, hala çözümü demokratik yollardan mümkün olabilecek en önemli sorun olarak orta yerde duruyor. Bugün içinde bulunduğumuz durumdan çıkmak için, elimizdeki en önemli imkan olan HDP’nin ve milletvekillerinin, susturulmaya çalışılması en az savaş çıkarmak kadar vahim bir adımdır.

Biz amasız, fakatsız silahların susmasını istiyoruz. 7 Haziran seçimleri sonrası Hükümetin devreye soktuğu uygulamalar, zaten eksikli olan demokrasimizi daha da tartışmalı duruma sokmuştur.

Eğer Cumhurbaşkanı ve AKP Hükümeti, elleri kelepçeli ve dilleri bağlı bir Türkiye yaratarak, yüzyıllık Kürt Sorunu ’nu çözüme kavuşturacaklarını zannediyorlarsa, çok yanılıyorlar.

Attıkları her adım ülkeyi otoriterleşme ve demokrasi dışı uygulamalarda bir basamak daha yukarı çıkarıyor. Anayasa, yasa, kural ve teamül tanımamazlık, bu iktidarın olağan davranışı haline gelmiş ve toplumsal iradenin temsil odağı olan TBMM’yi kuşatmıştır.

AKP iktidarının getirdiği, CHP ve MHP’nin de hevesle destek verdiği teklif, HDP milletvekillerine dokunmak adına toplumsal irade ve bir arada yaşama isteğinin altına konulmuş bir dinamittir.

MHP dumanlı günlerin partisidir ve şu anda dokunulmazlık konusunda, mecliste kendilerinden olumlu bir demokratik ve hukuki tutum beklentimiz yoktur.

Ama CHP’nin dinamitin fitilini tutuşturan kibriti çakması Kürt Sorunundaki samimiyetsizliğini, demokrasi ve eşit koşullarda bir arada yaşama hususundaki tutarsızlığını bir kez daha açıkça ortaya çıkarmıştır.

Yeşil Sol Parti olarak,

CHP ve milletvekillerine sesleniyoruz: Kararınızı gözden geçirin ve bu teklifi reddedin!

AKP’li milletvekillerine sesleniyoruz: Bu teklif barış imkanlarını yok ediyor. Geçit vermeyin!

HDP ve milletvekillerine sesleniyoruz: Parti olarak bu konuda geliştirilecek her türlü demokratik meşru hareketin içinde sizinle birlikte olacağız ve sorumluluk alacağız. Dokunulmak istenen halkın iradesidir bu hukuksuzluğa sessiz kalmayacağız.

Eylem Tuncaelli – Naci Sönmez

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Eş Sözcüleri

PAYLAŞ