Newroz pîroz be! Nevroz kutlu olsun!

Newroz, zulme karşı direnişin, yaşamın ve doğanın yeniden filiz vermesinin, kışın bahara ermesinin, yaşamın ölüme galip gelmesinin bayramıdır!

Newroz, tüm Ortadoğu halkları için zalim Dehak’a karşı mücadele etmiş Demirci Kawa’yla sembolleşen zulme karşı direniş destanının bayramıdır!

Newroz, her gün daha fazla yıkım getiren kapitalizmin tüketim üzerine kurulu dünyasında talana, yağmaya ve yok edilmeye karşı direnen doğanın bayramıdır!

Bugün Newroz’u zulüm ve şiddetin kol gezdiği, insanıyla, hayvanıyla, bitkisiyle tüm yaşamın yok edilmeye çalışıldığı bir coğrafyada, zorlu koşullarda karşılıyoruz.

Ortadoğu’da şiddet devam ederken, vicdanları yakan bir yıkım da sürüyor. Ülkede ise çok renkli, çok kültürlü bir Türkiye özlemi karşısında otoriter tek adam rejiminin kurumsallaştırılmasına yönelik hamleler hız kazanıyor.

Tüm olumsuzluklara rağmen yeni bir yaşam inşa etmeye, bir arada eşit koşullarda yaşamaya, herkesin kendi sesi, kendi rengi ve kendi düşleri ile yer alacağı yarınlara olan umudumuzu koruyor; doğanın, insanlığın, halkların, mazlumların uyanış ve direniş bayramı olan Newroz’u selamlıyoruz !

Newrozun baharın müjdecisi; barış, demokrasi ve ekoloji mücadelemizin yol göstericisi olduğunu biliyoruz. Bu bayram sevincine; umuda, sevgiye, güzel günlere duyulan özleme biz de ortak oluyoruz.

İnanıyoruz ki güzel günler göreceğiz…

Newroz pîroz be! Newroz pîroz bo! Newroztan pîroz bêt! Nevroz Kutlu Olsun!

Eylem Tuncaelli – Naci Sönmez
Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri
21 Mart 2018

PAYLAŞ