NÜKLEERSİZ BİR DÜNYA MÜMKÜN

Bugün ABD’nin 2. Dünya Savaşı sırasında Japonya’nın Hiroşima şehrine attığı atom bombasının 76’ıncı yıl dönümü. Bundan 76 yıl önce, 6 Ağustos 1945’te ABD’ye ait “Enola Gay” adlı bir bombardıman uçağından Hiroşima’ya atılan little boy (küçük çocuk) isimli atom bombasıyla ilk anda 80 bin kişi yaşamını yitirdi. Bu saldırı sonrası radyasyon hastalıkları sebebiyle ölenlerle birlikte bu sayı 140 bini geçti. Bazı bilim insanlarına göre bu bombanın etkileri hâlen sürmektedir.

76yıl önce Amerika’nın attığı atom bombasının yarattığı yıkım, insan hayatı için nükleer silahların ne kadar tehlikeli ve ortadan kaldırılması gerektiğini ortaya koydu.

Bunar rağmen, nükleer silah denemeleri, dünyada sayısı artan nükleer santraller, nükleer kazalar uzun bir süre tehlike olmaya devam etti. Daha sonra enerji üretiminde kullanılan Nükleer santraller doğa için yeni tehdit olmaya devam ediyor. Önce Çernobil, ardından Fukuşima Nükleer santrallerinde yaşanan patlamalar dünya kamoyunun da baskısıyla gelişmiş kapitalist ülkeleri Nükleer’den vazgeçmeye itti.

Ülkemizde ise tam tersi bir enerji politikası ile yaşamımız ve geleceğimiz AKP-MHP iktidarı eli ile tehlikeye atılmaktadır. Ülkemiz bugün, Akkuyu’da başlayan sonu belirsiz bir nükleer felakete sürükleniyor.

YAŞANILABİLİR BİR DÜNYA İÇİN NÜKLEERSİZ BİR DÜNYA

NÜKLEERE İNAT YAŞASIN HAYAT

PAYLAŞ