Savaş ve şiddet politikaları kadınları vuruyor!

Kadın Meclisimizin açıklaması:

İsrail devleti, 75 yıldır sürdürdüğü işgal ve savaş politikaları ile halklar ve kültürler mozaiği olan Ortadoğu coğrafyasını ölüm, göç, açlık ve yoksulluğa mahkûm ediyor. Filistin halkının bu politikalara karşı haklı ve meşru talepleri, emperyalizmin ve bölge gerici devletlerinin çıkarları nedeniyle görmezden geliniyor.

Özgür, eşit ve demokratik yaşam mücadelesi veren kadınlar olarak, ülkemiz ve Ortadoğu başta olmak üzere, ezilen halkların onurlu, eşit ve özgür yaşam talebini savunur ve bu eksende direnmeyi meşru görürüz. Bu yaklaşımla da Filistin halkının, kadınların taleplerini ve İsrail’in politikalarına karşı çıkan Yahudi kadınların barış mücadelelerini destekledik, desteklemeye de devam ediyoruz. Dünyanın her yerinde ezilenlerin mücadelesinin yöntem ve araçları da, eşitlik, özgürlük ve adalet talepleriyle uyumlu olmalıdır.

“Aksa Tufanı” hamlesini yürütenlerin yöntemleri, bölgedeki bir arada, onurlu bir barış içinde yaşama iradesi gösteren halkların, kadınların birlikte kuracağı demokratik, eşitlikçi yaşam talebine gölge düşürmemelidir. Onarılamaz yaraların açılmasına izin verilmemelidir.


Bu anlamıyla, esir düşürülenlere ve özellikle de kadınlara uygulanan şiddet kabul edilemez, direniş savunusu bakımından da meşru görülemez. Filistinli örgütleri kadınlara cinsiyetçi şiddet uygulanmasına, kadın bedeninin teşhir edilmesine vb. savaş suçu kapsamına girebilecek yöntemlere son vermeye çağırıyoruz. Yeşil Sol Parti Kadın Meclisi olarak, İsrail devletini altına imza attığı anlaşmalara uymaya, savaşı tırmandıracak saldırılara son vermeye çağırıyoruz. Filistin halkının eşit ve onurlu yaşam taleplerinin arkasında olduğumuzu belirtiyoruz.

Yeşil Sol Parti
Kadın Meclisi
8 Ekim 2023

PAYLAŞ