SAVAŞA HAYIR!

İhtiyacımız olan gerçek barış ve demokrasi
SAVAŞA HAYIR!

Ukrayna’daki muhalif Luhansk ve Donetsk bölgelerinin bağımsızlığını tanıyan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bölgeye barış gücü göndermeye karar vermesiyle Ukrayna ile Rusya arasında devam eden gerginlik, savaş çığırtkanlığına dönüşmüş durumda.
Moskova ile Washington arasında Ukrayna üzerinden NATO’nun genişlemesi pazarlıkları başta AB ve bölge ülkelerinin dış politikalarında hareketliliği artırmıştır.
Yeşil Sol Parti olarak bu krizin kıvılcımını çakan Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’in askerlerini Ukrayna sınırında yoğunlaştırmasını doğru görmediğimiz gibi Rusya’nın silah gücüyle toprak İlhakı yapmasını kabul etmemiz mümkün değildir.
ABD’nin NATO’yu ve Avrupa Birliği’ni doğuya doğru genişletme politikası, emperyalist-kapitalist sistemin yeniden kendi nüfuz alanını genişleterek savaş kışkırtıcılığı boyutuna taşıması da kabul edilemez
Türkiye’de AKP hükümetinin Rusya’ya karşı ABD’yi, ABD’ye karşı Rusya’yı kullanma stratejisi kendine hareket alanları açsa da nihai olarak iki taraftaki zorlu ilişkiler açısından başarı addedilebilecek sonuçlar üretmesi mümkün değildir.
Türkiye gerginliğin ve savaşın tarafı olacak politikalardan bir an önce vazgeçmelidir.
Yeşil Sol parti olarak diyoruz ki;
Halkların kendi kaderini tayin hakkı emperyalist pazarlıkların, savaşların konusu değildir!
Yoksulluk ve iklim değişimi ile mücadele için gerekli olan kaynakları tüketen silahlanma yarışlarını durdurun!
Ukrayna için savaşa hayır!
Hem Rus hem de NATO güçleri geri çekilsin!
NATO’yu genişletmeyin, dağıtın!
Avrupa’yı silahsızlandırın!

PAYLAŞ