SAVAŞA ve İŞGALE SON / HEMEN ATEŞKES

Yeşil Sol Parti olarak 3 – 4 Mart günleri Savaş ve İşgale karşı İstanbul, Ankara , İzmir, Bursa, Adana, Muğla, Mersin, Aydın, Gaziantep, Balıkesir ve Kocaeli başta olmak üzere örgütlü olduğumuz il ve ilçelerde alanlardaydık. Hemen ateşkesin sağlanması, Ukrayna işgalinin sona erdirilmesi ve savaşın son bulması için gösterilen çaba ve mücadelelerle sesimizi ve yüreğimizi birleştirmeye çalıştık.
Eş Sözcümüz İbrahim Akın İzmir’de yaptığı konuşmada ” Nereden gelirse gelsin ve nerede olursa olsun, savaşa ve işgallere karşı açık tutum almak, vicdani, insanı, siyasi ve ahlâkî görevimizdir. Savaş ve işgal karşısında tarafsızlık olmaz, barışın yanında savaşın karşısında tutum almalıyız,” diyerek iktidarı barışın yanında işgalin karşısında açık tutum almaya davet etti. Yayılmacı politikalara, silahlanma yarışına ve nükleer tehdide dikkat çekti. Savaşlar ve bu tehditlere karşı tüm barış güçlerini ortak mücadeleye davet etti.
#SavaşaHayır
#StopWar
#UkraineRussianWar

Basına ve Kamuoyuna :

ATEŞKES İLAN EDİLMELİ RUSYA ORDUSU GERİ ÇEKİLMELİDİR
Rusya’nın çeşitli gerekçelerle Ukrayna’ya karşı başlattığı saldırı kabul edilemez. Yeşil Sol Parti olarak sorunun bu noktaya gelmesinde ABD ve NATO politikalarının rolünü bilmekle beraber başka bir ülkenin topraklarının işgalini haklı görmemiz mümkün değildir. Saldırı için hiç bir gerekçe geçerli olamaz. Sorunların savaş yoluyla çözümü mümkün değildir. Savaş insanların ve doğanın ölümü demektir.
Ukrayna’ya silah yardımı yapmak çatışmaların derinleşmesinden başka bir sonuç vermeyecektir. Silah yardımı değil uluslararası diplomasiye ihtiyaç vardır.
Rusya derhal ateşkes ilan etmeli ve güçlerini geri çekmelidir. Ateşkesin kontrolü, çatışmaların engellenmesi ve savaşı doğuran sorunların çözümü için uluslararası diplomasi hemen devreye girmelidir.
Yaptırımların başta enerji fiyatları olmak üzere diğer ülkeler üzerinde yaratacağı olumsuz etkileri azaltmak için uluslararası bir fon kurulmalıdır.
Ukrayna halkına her türlü insani destek sağlanmalıdır. Savaş nedeniyle yerlerini terk etmek zorunda kalan mülteciler için sınırlar açılmalı, uluslararası yardım fonu kurulmalıdır.
Hükümetlerin savaş politikalarına karşı çıkmak insani ve vicdani bir tutumdur. Putin rejimi altında bu protestoları yapan barış yanlıları bütün dünya ve ülkemiz içinde olumlu bir örnek oluşturmaktadır. Protestocuları kararlı tutumlarından dolayı kutluyor ve destekliyoruz.
AB ülkelerinin Ukraynalı mülteciler için sergiledikleri anlayışlı tutumu diğer ülkelerden göç etmek zorunda kalan farklı ırk, din ve dil sahibi insanlar için de göstermesi gerektiği açıktır. AB bu konuda gerekli önlemleri alacak adımları atmalıdır.
Savaş enerji fiyatlarını arttıracaktır. Ekonomik sorularla boğuşan yoksul halk için bu yeni bir darbe demektir. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti yoksulluk sınırında yaşayanlardan ve asgari ücretlilerden başlayarak doğal gaz ve elektrik faturalarında indirime gitmeli ve mali destek sağlamalıdır.
Yeşil Sol Parti olarak savaş ve işgale karşı alanlardan sesimizi yükseltiyor, ateşkes çağrımızı yeniliyoruz.

PAYLAŞ