Selahattin Demirtaş: Referandum AKP’yi Geriletmek İçin Büyük Bir Şans Sunuyor

Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Naci Sönmez ve beraberindeki bir heyet bugün HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı ziyaret etmek için Edirne F Tipi Kapalı Cezaevine gitti. Ziyarete Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Naci Sönmez, Merkez Yürütme Kurulu üyesi Fahrettin Filiz, İstanbul İl Eş Sözcüsü Türkan Uzun, İstanbul İl Yürütme Kurulu üyesi Ayşe Başar, Bakırköy İlçe Eş Sözcüsü Emre Pekgönenç, Kırklareli Yeşil Sol Parti üyeleri katıldı. Heyet adına Selahattin Demirtaş ile görüşen avukatlar Fahrettin Filiz ve Ayşe Başar Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri Eylem Tuncaelli ve Naci Sönmez imzalı bir mektubu Selahattin Demirtaş’a iletti. Mektuba ve dayanışma için gelen herkese teşekkür eden Selattin Demirtaş görüşmede şunları söyledi:

Referandum Akp’yi geriletmek için büyük bir şans sunuyor bize. 7 Haziranda yaptığımız tekrarlanabilir. Evet bu sefer çok daha zor ama çok daha değerli. İktidar çok büyük bir zaaf yaşıyor. Bu saldırganlıkları da bu zaaflarından. Tayyip Erdoğan’ın da dediği gibi 15 Temmuz onlar için çok büyük bir lütuf oldu. 10 yılda yapamayacakları şeyleri 3-6 ayda yapma fırsatı buldular. Ve bunu da çok iyi kullanıyorlar. 

Hukuk bağımsızlığını tamamen yitirmiş ve siyasi iradeye teslim olmuş durumda. Bu yüzden 100’ü aşkın saçma sapan iddianame ile uğraşıyoruz. Savcılarda bunların suç olmadığının farkında ama siyasi baskı oluşturmak için bunları hazırlıyorlar. Sadece HDP’lilere değil herkese baskı var. Bir twit atana bile dava açıyorlar, tutukluyorlar. Bunları yaparken tek amaçları bireylere bedel ödetmek değil aslında kendilerine karşı ses çıkarmak isteyen herkese susun mesajı vermek istiyorlar.

Bütün bu gözü dönmüşlük ve hukuksuzlukla ancak birlikte durarak, ortak mücadele hattını büyüterek ve hayatın her alanında dayanışma içinde olarak mücadele edilebilir. 

Referandum biraraya gelmek ve Akp’yi geriletmek için çok önemli bir fırsat. Bu referandum sürecinde siyasi partileri aşan bir yerden biraraya gelerek kendi bağımsız logosu ve sloganlarıyla bir hayır kampanyası yürütmek çok değerli olabilir. Referandumda hayır çıkma ihtimali hiç az değil ancak evet çıksa bile eğer bizler biraraya gelebilirsek zayıf bir evet referandum sonrası ülkeyi yönetmekte iktidarı çok zora sokacaktır.

Yeşil Sol Parti heyeti Selahattin Demirtaş’la görüştükten sonra kısa bir görüşmede HDP Hakkari Milletvekili Avdullah Zeydan ile gerçekleştirdi.

Bu tür şeylerin siyasilerin başına gelebileceğini, siyasetin içinde böyle durumların olduğunu vurgulayan Abdullah Zeydan önemli olanın umudumuzu kaybetmemek ve birlikte mücadele etmekten vazgeçmemek olduğunu söyledi.

 

 

PAYLAŞ