Silahlar sussun, şiddet dursun! Barış içinde yaşamak istiyoruz!

Silahlar sussun, şiddet dursun!
Barış içinde yaşamak istiyoruz!

Bir süredir, yüzlerce insanımızın ölümüne, kentlerin yakılıp yıkılmasına ve gelecek umutlarımızın yok edilmesine neden olan silahlı, bombalı saldırıları ve şiddetli çatışmaları yaşıyoruz.

Barış içinde yaşam hakkımızın elimizden alındığı, sorunlarımızın demokratik yollardan çözümü için bütün alanların şiddet yoluyla daraltılmış olduğu bu süreci ve bu sürecin aktörlerini uyarmak istiyoruz.

Hiçbir ideal, hiçbir gerekçe, şiddet yoluyla ve insanlarımızın yaşam hakkını ellerinden alarak amacına ulaşamaz, toplumun vicdanında sorgulanmaktan kurtulamaz. Bugün gerek bölgemizdeki gerekse ülkemiz içindeki sorunların çözümünde, şiddetin siyasetin aklını teslim almasına, toplumsal barışın teşkili için olmazsa olmaz demokratik siyasetin hedef görülmesine rızamız yoktur.

Yeşil Sol Parti olarak;

Ülkeyi saran ölüm, saldırı ve şiddet olaylarının son bulmasını ısrarla vurguluyoruz. Toplumsal mutabakatla sağlanmış barış ikliminde yaşamak istiyoruz.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konvoyunu Artvin’de hedef alan saldırıyı kınıyor ve diğer onlarcası gibi en son Cizre’de meydana gelen bombalı saldırıların artık son bulmasını istiyoruz.

Türkiye’nin Suriye savaşına dahil olarak, bölge halklarının kazanımlarını hedef almasının yanlışlığına bir kez daha işaret ediyor, bölgenin barışını ve demokratik geleceğini güçlendirecek ve bölge halklarının kendi kendisini yönetme iradesini destekleyecek, barış eksenli bir politikaya dönülmesini talep ediyoruz.

Hükümetin savaş eksenli politikasını, Türkiye’nin içindeki şiddet eylemlerinin ve çözümsüzlüğün nedeni olduğunu görerek, bir an önce ülkenin barışını ve demokratik geleceğini tehdit eden sınır dışı askeri müdahalesinden geri dönmesi gerektiğini bir kez daha hatırlatıyoruz.

PKK’nin gerek bölgesel politikalar bağlamında gerekse Türkiye’nin iç sorunlarına bağlı şiddet eylemlerine, bombalı saldırılara son vermesini, silahları susturarak demokratik gelecek arayışımızı vuran eylemlerini bitirmesi için çağrı yapıyoruz.

Silahların sustuğu, şiddetin durduğu ve barış içinde yaşam hakkımıza saygı gösterildiği bir gelecek için herkesi yan yana durmaya davet ediyoruz.

26 Ağustos 2016
Eylem Tuncaelli-Naci Sönmez
Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Eş Sözcüleri

PAYLAŞ