Silopi’den seslendik: Hep birlikte tek adam rejimini gönderiyor, yeni yüzyılı başlatıyoruz

Eş Sözcümüz Çiğdem Kılıçgün Uçar Silopi’de Kadın Seçim Bürosunun açılışına katıldı

Eş Sözcümüz Çiğdem Kılıçgün Uçar Silopi’de Kadın Seçim Bürosunun açılışına katıldı HDP milletvekilleri ve çok sayıda kadının katıldığı açılışta Kılıçgün, şunları söyledi:

Gelsinler de kadın direnişi görsünler

Merhaba jinên azad, jinên botan, jinên têkoşer dayikên bi rûmet. Li ser navê Çepên Kesk xêr hatina we dixwazim. Merhaba özgürlük yürüyüşünün en önde yürüyenleri. Hepinizi saygıyla selamlıyorum. Hoş geldiniz, iyi ki geldiniz. Buraya gelsinler de seçim çalışması görsünler, gelsinler de kadın direnişi görsünler, gelsinler de kadın mücadelesi görsünler. Hepinizin emeğine ve yüreğine sağlık.

Yeşil Sol Parti olarak 14 Mayıs seçimlerini HDP ile birlikte karşılıyoruz. Türkiye’de demokratik bir siyaseti, katılımcı bir siyaseti, kadın renginin hakim olduğu bir siyaseti biz 7 Haziran 2015 seçimlerinde HDP ile birlikte kazandık. Ancak 2015 seçimlerinden sonra HDP’nin ve kadın mücadelesinin bütün dinamikleri AKP tarafından hedef alındı. Geldiğimiz aşamada bizim mücadelemize ve siyasetimize müdahale var. Bizim önceliğimiz Türkiye’nin kazanımı olan HDP’yi kapattırmamaktır. HDP bu toprakların en demokratik, katılımcı ve Türkiye’deki bütün halkların yüzü olan bir siyasettir.

“Jin Jiyan Azadi” Deniz Poyraz’ın inancı ve direnişiydi

İkincisi kadın mücadelesidir. Türkiye’de çok uzun bir yürüyüştür hem Türkiye açısından hem de Kürdistan açısından. Hepimiz buna tanıklık ettik. Bizim Sakine Kültür’e, Taybet Ana’ya, Firdevs Babat’a ve kaybettiğimiz nice kadınlara sözümüz var. Bu topraklardan çıkan “Jin Jiyan Azadi” sloganı kadın özgürlük mücadelesinin resmi bir göstergesi. Bugün dünyanın bütün ülkelerinde “Jin Jiyan Azadi” sloganı binlerce dilde ifade ediliyor. Jin Jiyan Azadi, Jina Massa Amini’nin saçlarıydı. Jin Jiyan Azadi, Gülistan Doku’nun gülüşüydü. Jin Jiyan Azadi, Deniz Poyraz’ın inancı ve direnişiydi. Bugün bu iktidardan korkmayan, bu iktidardan hesap soran kadınların, özgürlük mücadelesinden bir adım bile geri atmayan hepimizin sözüdür, hepimizin mücadelesidir.

Bu seçim erkek egemen zihniyet ile kadın özgürlüğü için mücadele edenler arasında

Üçüncü Yol demek kadınların bugüne kadar yürüttüğü eşitlik ve özgürlük mücadelesinin bir kazanıma dönüşmesi demek. Emekçilerin yürüttüğü mücadelenin bir kazanıma dönüşmesi demek. Doğayı, ağacı, suyu ve havayı koruyanların, ekoloji mücadelesi verenlerin kazanması demek. Bu seçim savaş isteyenler ile barış isteyenler arasında. Bu seçim erkek egemen zihniyet ile kadın özgürlüğü için mücadele edenler arasında. Bu seçim toplum ve iktidar arasında. Bugün yine gördük ki buradaki irade tek adam rejimini, Cumhur İttifakını göndermekte kararlı.

Yeşil Sol Parti yeni yüzyılın Newroz’u olmaya adaydır

Biz de Yeşil Sol Parti olarak sizin bu kararınıza, bu iradenize yoldaş olmaya geliyoruz. Hep birlikte önce kadınlar, sonra Türkiye’deki bütün halklar olarak tek adam rejimini gönderiyoruz; demokratik, katılımcı, çoğulcu ve bütün halkların rengini taşıyan yeni bir dönemi ve yüzyılı taşıyoruz. Bu konuda hiç kimsenin şüphesi olmasın. Bizim mücadelemiz, sizin mücadelenizdir. Bizim gücümüz, sizin gücünüzdür. Birlikte yola çıktık, bu yolu birlikte tamamlayacağız. Hepimize şimdiden başarılar diliyorum.

Bu seçimde tek adam rejimi tekleyecek ve bizler kazanacağız 

Gömme siyaseti yapan AKP’ye karşı yaşatma ve yeşertme siyaseti yapmaya devam edeceğiz. Tek tek diyerek seslenen AKP-MHP iktidarına karşı sözümüz o ki bu seçimde tek adam rejimi tekleyecek ve bizler kazanacağız. Halklar, kadınlar ve hepimiz kazanacağız. Şimdiden yeni yüzyılımız, seçim sonuçlarımız hepimize kutlu olsun. Yeşil Sol Parti yeni yüzyılın Newroz’u olmaya aday. Siz meşaleyi yakarsanız, biz hep birlikte Newroz olacağız. Buna inancımız tam. Rêya me vekirî be.

6 Nisan Perşembe

PAYLAŞ