Şimdi Dayanışma Zamanı, Şimdi halkımıza ulaşma zamanı

Şimdi Dayanışma ve Halkımıza Ulaşma Zamanı   

6 Şubat günü sabaha karşı saat 04.17’de Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi merkezli 7.7 ve saat 13.24’te Elbistan merkezli 7.6 büyüklüğünde meydana gelen depremlerin hasar tespitleri henüz yapılamadı. Bilinen gerçek şu ki çok geniş bir bölgeyi kapsayan bu felaketin, bugüne kadar olan depremlerden çok daha fazla can kaybına ve yıkıma neden olacağıdır. Binlerce yurttaşımızın halen enkaz altında olduğu şu saatlerde, kurtarma ekiplerinin yetersiz kaldığı görülüyor. Resmi açıklamalara göre 6 binden fazla binanın yıkıldığı belirtilmektedir. Bizler de, kış mevsiminin etkisini arttırdığı bu koşullarda acil olarak müdahale ve yardım bekleyen insanlarımıza bir an önce ulaşmanın yollarını bulmak zorundayız.

Henüz çok yeni olan bu depremden hemen sonra uluslararası yardımı da içeren dördüncü seviye alarm verildiği açıklandığına göre durumun açıklanandan çok daha kritik.

AFAD’ın bu büyüklükte bir depreme yeterince hazırlıklı olmadığı henüz hiç ulaşılamayan çok sayıda enkazın varlığından anlaşılmaktadır. Bu nedenle siyasi iktidar sivil inisiyatiflerin dayanışmasını engelleyen bir yapıya dönüşmeden dayanışma ve iş birliğinin önünü açmak zorunda. Aksi takdirde felaketin acılarını sarmak çok daha fazla zorlaşacaktır.

Kamusal niteliği yok edilen devletin bu büyük felakete gerçekçi önlem alması beklenemez. Kentlerin rant-talan merkezine dönüşmesinin sonuçlarını bu deprem nedeniyle yurttaşlarımız yine ağır bedellerle ödüyor.

Yeşil Sol Parti, demokratik-sivil platformlar ve STK’ların sürdürdüğü nakdi ve ayni yardımların doğrudan depremzedelere ulaştırılması amacıyla bileşenlerimizle birlikte üzerine düşen çalışmaları sürdürecektir.

Yeşil Sol Parti Olarak siyasi iktidara çağrı yapıyoruz:

Şu ana kadar yeterince etkili olamayan kamu erkinin oluşacak her türlü sonuçtaki sorumluluğunu yeniden hatırlatıyoruz. Deprem bölgesinde afetten hemen sonra zamanında alınacak tedbirler can kayıplarının artmasını engelleyecektir.

Afetteki yıkım ve kaybın azalması ancak gecikme, kaynak israfı, kargaşa ve paniğin önlenmesi ile olasıdır. Bu ise, gerçekçi ve düzenli bir planlamayla sağlanabilir.

Risk altındaki bölgelerde yerleşme yoğunluğu ve düzeni, altyapı tesisleri acil aydınlatma sistemleri, itfaiye ve hastane gibi önemli yapıların yedek su ve enerji kaynakları afete hazır şekilde planlanıp yapılmalıdır.

Yaşamını kaybeden yurttaşlarımızın yakınlarına baş sağlığı, yaralı olanlara acil şifa diliyor, tüm halkımızın acısını yürekten paylaşıyoruz.

                                                                                                                      Yeşil Sol Parti MYK

PAYLAŞ