Ska Keller: “Türkiye’de her an herkes tutuklanabilir!”

Ankara ve İstanbul’da TBMM’de grubu bulunan partilerin başkanvekilleri ile görüşen İstanbul’da da sivil toplum örgütleriyle görüşmeler yapan Avrupa Yeşiller Partisi/Avrupa Özgür İttifakı grubunun temsilcileri Cezayir Toplantı Salonu’nda bir basın toplantısı düzenlediler. Toplantıda Avrupa Yeşilleri ve Avrupa Özgür İttifakı grup başkanı Rebecca Harms ve başkan yardımcı Ska Keller, ve parlamenterler Ernest Maragall, Tatjana Zdanoka, Heidi Hautala ve Monica Frassoni katıldılar.

Avrupa parlamenteri ve Avrupa Yeşiller Grubu başkan yardımcısı Ska Keller, Ankara’da AKP Grup Başkanvekili Naci Bostancı ile görüşen heyetin, darbe girişiminin hemen ardından gelmek istediklerini, bunun kendileri için şok edici bir gelişme olduğunu ve bu girişimi en güçlü şekilde kınadıklarını aktardı. Aynı zamanda da son zamanlarda yaşanan insan hakları ihlalleri, HDP temsilcilerinin toplanmasının Türkiye’de son zamanlarda görülmemiş bir durum olduğunu ifade etti. Artık her an herkes tutuklanabileceğini düşünüyoruz dedi.  “Tabiî ki hükümetin darbe girişiminde bulunanları yaptırım uygulamasına itiraz edilemez, ancak bu durumun son dönemde uygulanan baskıcı politikalara, bir bahane olarak kullandığı konusunda kaygılıyız. Bu uygulamalar tüm muhalefete karşı yapılan tasfiyelere, medya kurumları kapatmalarına, belediyeye kayyum atanmalarına, gazetecilerin ve siyasilerin tutuklanması ve dernek faaliyetlerinin durdurulması şeklinde karşımıza çıkıyor.” Türkiye’ye ekonomik yaptırımların her zaman masada olduğunu ancak bunun uygun bulmamalarına rağmen Türkiye ile gümrük birliği alanının genişletilmesine de karşı duracaklarını ifade etti.

monica

Grup Başkanı Rebecca Harms’da Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye ile müzakereleri dondurma kararının müzakere anlaşmasına uygun olduğunu ifade etti. Avrupa parlamenterlerinin bu kararı kolay vermediklerini ve büyük bir üzüntü içinde olduklarını vurguladı. Kararda Türkiye ile diyalogun sürdürülmesine özel bir vurgu yapıldığına dikkat çekti. “Geldiğimiz noktada Türkiye ile 2006 da çıkılan yola devam mı edilecek yoksa başka bir yol mu tercih edileceğinin süreç içinde görüleceğini” söyledi. Kararın Türkiye halkına karşı olmadığını vurgulayarak hükümetin izlediği baskıcı politikalara karşı bir tepkinin de ortaya konulmasının gerekliliğinin altını çizdi. “AKP şu anda darbe girişimini ve PKK’yi yaptığı her şeye bir mazeret olarak gösteriyor. Uygulanan baskıcı politikalar terörizme özendirici etkide bulunma tehlikesini oluşturuyor.”

AB’nin mülteci anlaşmasını iptal etme olasılığı olup olmadığı sorusu üzerine Avrupa Yeşiller Partisi eşsözcüsü Monica Frassoni söz aldı ve Yeşiller olarak anlaşma konusunda başından itibaren kaygılarını ifade ettiklerini Avrupa Birliği’nin çok az sayıda mülteci alması konusunda çok eleştirel olduklarını bu bağlamda Türkiye’nin üç milyon mülteci kabul etmesinin son derece olumlu olduğunu ancak mülteci meselesinin pazarlık konusu yapılması konusunda kaygılı olduklarını vurguladı.

Monica Frassoni Avrupa’nın mülteci alımını tekrar canlandırması gerektiğini vurguladı. Bu tutumlarıyla Avrupa Birliği’nin inandırıcılığını sorgulanmasına yol açtığını belirtti.

monica-4Basın toplanmasını kapanışında Avrupa Yeşil Partisi ve Özgür Avrupa İttifakı delegeleri Türkiye’de hukukun üstünlüğünün tesis edilmesi gerektiğini vurgulayarak Türkiye’deki öznelerle diyalogu sürdüreceklerini ve sıkça böylesi ziyaretlerde bulunacaklarını ifade ettiler.

PAYLAŞ