SOKAKLARI DEĞİL, İÇİNİZDEKİ KÖTÜLÜĞÜ TEMİZLEYİN

.Gaziantep’te pitbull cinsi bir köpeğin 4 yaşındaki bir kız çocuğuna saldırdığı haberinin ardından AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın “sahipsiz hayvanların yeri sokaklar değil barınaklardır” açıklamasından sonra birçok belediyenin sokak hayvanlarını işkenceyle toplamaya başladığı, birçoğunun öldürüldüğü, ölüme terk edildiği haberleri gelmeye başladı.
Öncelikle kedi ve köpeklerin yaşaması için önerilen barınakların koşullarının çok kötü olduğu hepimizce bilinmektedir. Ayrıca Türkiye’deki toplam 1389 belediyeden 1200’ünün hayvan barınağı olmadığı, Sokak hayvanlarının toplanmaya başladığı iki gün öncesine kadar barınağa sahip 189 belediyenin baktığı toplam sokak hayvanı sayısının ise sürekli dönüşümlü olarak 200 bin civarında olduğu biliniyor.


Kaldı ki hayvanların yaşam alanları barınaklar değil doğadır. Hayvanların yaşam alanları olan doğa ise uzun zamandır insanlar tarafından işgal edilmiş durumdadır. Hayvanların barınabildikleri yaşam alanlarından ve sokaklardan toplanılarak ölüme gönderilmeleri ya da barınaklarda ölüme terk edilmeleri kabul edilemez. Aynı zamanda hukuk dışı bir işlemdir. 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu uyarınca; sahipsiz veya güçten düşmüş hayvanların en hızlı şekilde yerel yönetimlerce kurulan veya izin verilen hayvan bakımevlerine götürülmesi zorunludur. Bu hayvanların öncelikle söz konusu merkezlerde oluşturulacak müşahede yerlerinde tutulması sağlanmalı, müşahede yerlerinde kısırlaştırılan, aşılanan ve rehabilite edilen hayvanların kaydedildikten sonra öncelikle alındıkları ortama bırakılmalıdır. Hayvanların yaşam alanlarına yemek ve su odaklarının kurulması, kısırlaştırma merkezlerinin artırılması, görevini yapmayan belediyelerin denetlenmesi sağlanmalıdır.


İnsanlar doğanın sahibi değil, bir parçasıdır ve doğadaki tüm canlılar eşittir. Yeşil Sol Parti olarak yaşam hakkının sokak hayvanları ve bütün canlılar için vazgeçilmemesi gereken bir hak olduğuna inanıyoruz.
1910 yılında Sivri Ada (Hayırsız Ada) da yaşanan vahşette yaklaşık 80 bin köpek katledilmişti. Benzer bir durumun yaşanmaması için belediyeleri sokak hayvanlarına sahip çıkmaya, kamuoyunu ise duyarlı olmaya çağırıyoruz. .


Sokak hayvanlarının yeri barınaklar değil, doğadır. Onları rahat bırakın. Sokak hayvanlarından elinizi çekin!

Ayşe Erdem- İbrahim Akın
Yeşil Sol Parti Genel Eş Sözcüleri

PAYLAŞ