TAŞKINLAR DOĞAL AFET DEĞİL, DOĞA KATLİAMININ BİR SONUCUDUR

İklim krizinin bir sonucu olarak ani ve şiddetli yağışları artık daha sık yaşamaya başladık. Özellikle Doğu Karadeniz’de benzer durumlar daha çok görülmektedir.    

Bir hafta arayla Rize ve Artvin’de aşırı yağış sonrası meydana gelen sel ve taşkınlar sonucu Artvin’in Arhavi ilçesinde birçok ev ve kamu binası sular altında kaldı. Milyonlarca liralık maddi zarar meydana geldi.  
Elbette ki aşırı yağışların gerçekleşmesi tahmin edilebilecek bir durumdur Ancak bilinmesine rağmen gerekli önlemlerin alınmaması, uyarılarımıza rağmen eko kıyıma dönüşen politikalarda ısrar edilmesi  akıl tutulmasıdır. İhanettir.   

“Dere yataklarındaki plansız yapılaşma”, “Karadeniz sahil yolu”,  “HES’ler nedeniyle derelerin akış rejiminin bozulması ve Karadeniz ormanlarının maden şirketleri ve taş ocakları tarafından yok edilmesi yağışların afete dönüşmesinde  en önemli etkendir. Sorumlusu da ekosistemi sermayenin kar hırsına terk eden siyasal iktidardır. Tek adam rejimidir.   

Selden korunmanın en önemli kuralı ormanların ve dere yataklarının korunması, doğaya uygun kent planlamasıdır.  Ancak iktidar eliyle başta Karadeniz ormanları olmak üzere ülkenin ormanları maden şirketleri ve taş ocakları tarafından yok edilmektedir.  

Yine dere yatakları imara açılmakta, yapılaşma ve yol yapımları nedeniyle daraltılmakta, ıslah adı altında betonlaşmaktadır. Derelerin akışına müdahale etmek, dereleri daraltmak yerine, dere yatakları genişletilmelidir. .

Yeşil Sol Parti olarak Rize ve Artvin halkına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. İktidarı özellikle taşkınların olduğu bölgede doğaya müdahale etmemeye, ormanların yok edilmesine neden olan maden, taş ocağı gibi faaliyetlere izin vermemeye çağırıyoruz.  

YEŞİL SOL PARTİ EŞSÖZCÜLERİ 

AYŞE ERDEM- İBRAHİM AKIN

PAYLAŞ