Tek Adam Yönetimine Bir Adım Daha: Dokunulmazlıklar Kaldırıldı

AKP Hükümetinin, demokratikleşme, halk iradesi ve bir arada yaşama kararından uzaklaşarak tek adam yönetimine doğru gidişi hızlandıran, milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasına yönelik anayasa değişikliği mecliste AKP, MHP ve bir kısım CHP milletvekilinin desteği ile kabul edildi.

Bu konuda mecliste yer alan tüm milletvekillerine yapılan çağrılar sonuçsuz kalmış, meclis kendi iradesine ve demokrasiye sahip çıkamamıştır. Tüm demokrasi güçlerinin bir araya gelme olanağı maalesef heba edilmiştir. CHP yönetiminin dokunulmazlıkların kalkmasına evet oyu verme kararı Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idamı için yapılan oylamadaki tutumunu hatırlatmıştır.

Milyonlarca insanın oy verdiği bir partinin seçilmiş milletvekilleri, görüşlerini politik kürsülerde ifade ettikleri için dokunulmazlıkları kaldırılarak AKP yöneticilerinin kendi ellerinde olduğunu beyan etmekten çekinmedikleri savcıların ve ceza mahkemelerinin önüne itilmiştir. Bu durum 150 yıllık Kürt sorununun çözümünde siyasal şansın ve imkanın yok edilmesine yol açacaktır.

Yaşanan deneyimler, kimlik ve inançları bastırarak, inkar ederek, sorunların demokrasiyle bağdaşmayan yollarla çözülemediğini, toplumları huzura ve barış içinde bir arada yaşama imkanına kavuşturmadığını göstermiştir.

Milyonlarca seçmenin iradesini temsil eden bir partinin milletvekillerini, Meclis dışı bırakan bir ülkede, demokratik bir yaşam ve barış mümkün değildir. Halkların Demokratik Partisi özgür ve demokratik bir Türkiye için büyük bir olanaktır. Tüm demokrasi güçleri diğer tüm konulardaki görüş ayrılıklarına rağmen HDP milletvekillerine sahip çıkacaktır.

Hangi partiden olursa olsun demokrasiye sahip çıkarak “Hayır” oyu kullanan tüm milletvekillerine Demokratik Türkiye mücadelesinde yanlarında olduğumuzu ifade ediyoruz

Biz yaşamdan, barıştan, eşitlikten ve demokratik siyasetten yana tavrımızı ve umudumuzu diri tutup özgür ve eşit yarınları kurma mücadelemizi sürdüreceğiz.

 

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi

Merkez Yürütme Kurulu

PAYLAŞ