TEZKEREYE HAYIR

Barışı savunmak, demokrasi mücadelesinin ön koşullarındandır
Herkes ekonomiden, dış ve iç politikaya kadar her alanda köşeye sıkışan “tek adam” rejiminin şapkadan hangi tavşanı çıkaracağını tartışıyor. Hepimizin aklında 7 Haziran 2015 sonrası oy için, iktidarda kalabilmek için hükümetin devreye soktuğu kanlı senaryonun bir daha devreye sokulması endişesi var. Ana muhalefet partisinin başkanı, siyasi suikastler düzenlenebileceğinden bile bahsetti.
Böylesi bir ortamda hükümetin savaşkan ve provokatif politikalarının en net halini, sınır ötesi askeri harekatların devamını mümkün kılan tezkerenin uzatılmasına dönük kanun teklifinde görüyoruz.
Biz Yeşil Sol Parti olarak Türkiye’nin hiçbir sorununun savaş aygıtlarıyla çözülemeyeceği, adil bir barış ortamının yaratılmasının elzem olduğu düşüncemizin bir kez daha altını çiziyoruz. Sınır ötesi askeri operasyonlara kesinlikle karşıyız ve bunların bir an önce sonlandırılması talebimizi yineliyoruz.
AKP-MHP ortaklığı, dikkatleri Türkiye’nin gerçek sorunlarından uzaklaştırıp milliyetçi/ırkçı hamasetle gemisini yürütme derdinde. Artık her tarafından su alan bu gemiyi ancak baskıyla, zorbalıkla, hukuksuzlukla yürütebileceklerini biliyorlar. Her geçen gün kan kaybettikleri için kendi tabanlarına, milletvekillerine bile güvenemez haldeler. Zira şimdiye kadar altı defa, hep bir yıllığına uzatılan sınır ötesi harekat tezkerelerinin aksine meclisin şimdi gündemine sokulan tezkere iki yıllık. Gelecek sene ne olacaklarını onlar da bilemedikleri için kendilerini garantiye almaya çalışıyorlar.
Savaş politikaları sadece insan canı ve kanıyla kumar oynamak, ekolojik felaketlere sebep olmak demek değil. Aynı zamanda demokrasi, sosyal adalet ve özgürlük talep eden toplumsal kesimleri bölme ve böylece onları etkisiz kılma amacının da araçlarıdır.
Bu yüzden bugün demokrasiyi savunmak, barışçıl politikaları savunmakla eş anlamlıdır.
Cumhur İttifakı karşısında yer alan tüm milletvekillerini bu tezkereye hayır demeye, tüm toplumsal kesimleri barışı savunmaya çağırıyoruz.

Yeşil Sol Parti
Merkez Yürütme Kurulu

PAYLAŞ