Uluslararası koruma altında bulunan Göksu Deltası’nda yangın!

Uluslararası Ramsar Sözleşmesi ile koruma altında bulunan Mersin’in Silifke ilçesindeki Göksu Deltası, Taşucu Mahallesi Çavuşbucağı mevkisinde, 21 Ocak 2017 günü henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.

İhbar üzerine bölgeye gelen Mersin Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri ve Silifke Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı ekiplerinin bataklık arazi nedeniyle müdahale edemediği yangının çevreye yayılmaması için iş makineleri aracılığıyla çalışma yapıldı. Yangının ertesi gün kendiliğinden söndüğü belirtildi. Deltada ilk belirmelere göre 80 dönüm sazlık arazinin yandığı aktarıldı.

Taşucu Eğitim ve Doğal Hayatı Koruma Vakfı Başkanı Arslan Eyce, yaptığı açıklamada 300’ün üzerinde kuş ve çok sayıda bitki türünün bulunduğu, turizm için de önemli olan koruma altındaki Göksu Deltası’nda yangın çıkmasının üzücü olduğunu, yangında kuşların barınma ve yumurtlama alanlarının yok olduğunu kaydetti.

Türkiye’deki 450 kuş türünden 328’nin görülebildiği, florasında 441 bitki türü barındıran Göksu Deltası Kuş cennetinde 2016 Mart Ayı’nda da yine sebebi belirlenemeyen bir şekilde yangın çıkmış ve 100 dönümlük sazlık alan yanmıştı..

2015 yılı şubat ayında Antalya Yamansaz Kuş Cenneti’nde 4 ayrı noktada 3 gün arayla 2 farklı yangın çıkmış ve kuşların yumurtlama yeri olan sazlık alanlar yanmıştı, 2016 aralık ayında da MUĞLA’nın Dalaman İlçesi’nde, çok sayıda kuş türünün bulunduğu Karagöl’de sazlık alanında bilinmeyen bir nedenle çıkan yangında 20 hektar’ın üzerinde sazlık alan zarar görmüştü. 2014 Ocak Ayında Kızılırmak kenarındaki Bafra ilçesinin Sarıköy sınırlarında yer alan Gıcı Gölü çevresindeki sazlık alanda yangın çıkmış ve kuşların üreme alanı olan bölge zarar görmüştü.

2015 Kasım Ayında  342 kuş türüne ev sahipliği yapan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde çıkan yangının sebebinin göllerde ağ kuran balıkçıların sazlıkları ateşe verip hayvanların canlarını kurtarmaya çalışırken ağa takılmalarını sağlamak için çıkarttıkları tespit edilmiş Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde hertürlü avcılık yasaklanmıştı.

Tüm bu yangınların hep kış aylarında ve benzer şekillerde çıkıyor olması yangınların sebebinin avcılık olduğunu açık bir şekilde ortaya koymaktadır.

Göksu Deltası’nda çıkan yangının faillerinin bir an önce bulunup cezalandırılması, kuş cennetlerinin aktif bir şeklide avcılık faaliyetlerine karşı 24 saat gözetim altında tutulması gerekmektedir. (Kaynak: AA, İHA)

PAYLAŞ