Yaylama Dokunma!

BASINA ve KAMUOYUNA


29 Ocak 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Trabzon,Amasya ve Bolu’da bulunan 15 yaylanın ‘’statüsü’’kaldırıldı. Daha önce yayla statüsünde olan bu alanların, yayla statüsünden çıkarılmasından büyük endişe duyuyoruz.Yeşil Sol Parti olarak bu kararı anlamıyoruz ve yanlış buluyoruz. Trabzon ili sınırları içerisinde yer alan ‘’Hıdırnebi Yaylası’’nın da bu karar kapsamında statüsünün değiştirilmesinden büyük üzüntü duyuyoruz. Kararname ile yetkinin sadece Cumhurbaşkanına verilmesi ve gerek Meclis’in, gerekse konuyla ilgili kurum ve kuruluşların devre dışı tutulması ayrıca hatalı olup manidar bulunmuştur.
Yaylalarla ilgili olarak alınan bu kararın arkasından maden, enerji şirketlerinin yağması, yaylaların yabancı sermayeye satışı ve betonlaşma gelecektir. Betonlaşma nedeniyle yaylalar bozulurken, iklim değişikliğinin hızlanmasına neden olacaktır. Dereler, ormanlar ve tarım arazilerinin tahribinden sonra, sıranın doğallığını kısmen koruyabilen yaylalara gelmiş olduğu anlaşılıyor. Ekolojik tahribatın önlenmesi gerekirken, bu tür kararlarla ekolojik yıkım hızlanacaktır. Su kaynakları kuruyacaktır. Doğal yaşam, insan yaşamına da zarar verecek şekilde tahrip olacaktır.
Doğaya bakışı zaten sorunlu olan AKP hükümeti aldığı bu kararla doğal yaşamın karşısında olduğunu bir kez daha göstermiştir. bir Kızılderili atasözü der ki;’’Yeryüzü bize atalarımızdan miras kalmadı,çocuklarımızdan ödünç aldık.’’Yeşil Sol Parti Trabzon İl Örgütü olarak bu özlü sözden hareketle diyoruz ki;çocuklarımız ve yarınlarımız için diğer doğal kaynaklarımıza sahip çıktığımız gibi, yaylalarımıza da sahip çıkacağız. Yurttaşlarımızı,planlanan bu doğa katliam karşısında ortak mücadele vermeye çağırıyoruz. Çünkü yarın çok geç olabilir…
Saygılarımızla. 01.02.2021
Yeşil Sol Parti
Trabzon İl Örgütü Adına
Av.Ömer Faruk Altuntaş

PAYLAŞ