Yeşil Sol Kadınlar Figen Yüksekdağ İrademizdir Toplantısına Katıldı

Yeşil Sol Kadınlar, İstanbul’daki kadın kurumları temsilcileriyle HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağı’ın milletvekilliğinin düşürülmesini protesto ederek“Kararı tanımıyoruz, kadın iradesine sahip çıkıyoruz, hepimiz Figen’iz” dediler.

HDP İl Örgütü’nde yapılan basın toplantısında ilk sözü alan HDP İstanbul İl Eş Başkanı Esengül Demir, Yüksekdağ’ın sadece HDP’yi değil, kadın özgürlük mücadelesini temsil ettiğini vurgulayarak bu hukuksuz kararı tanımayacaklarını söyledi.

HDK Eş Sözcüsü Gülistan Koçyiğit, Yüksekdağ’ın vekilliğinin düşürülmesinin Meclis’e yapılan ikinci darbe olduğunu söyleyerek, 4 Kasım’da yapılan ilk darbede ise çok sayıda HDP milletvekilinin tutuklandığını hatırlattı. Koçyiğit, “15 Temmuz’da hükümete karşı yapılan darbe girişimini bahane ederek sivil darbe başlatanlar, bugün tüm ülkeye karşı darbe yapıyor. Yüksekdağ’ın vekilliğinin düşürülmesi ile siyasi iktidar ikinci saldırı hamlesini başlatmıştır. Bu hamleyi tanımıyoruz. Vekil olma sıfatını milletten alan Sayın Figen Yüksekdağ’dan bu sıfatı ancak yine millet alır” dedi.

Bu yaşananların iktidarın referandum süreci için yaptığı hesapların bir parçası olduğunu kaydeden Koçyiğit , “Hesaplarınız tutmayacak. 7 Haziran ve 1 Kasım’da olduğu gibi 16 Nisan’da da yenileceksiniz. Kriminalize etme çalışmalarınız boşa çıkacak” diye konuştu. Koçyiğit, sözlerini şöyle sürdürdü:  “Siz HDP’ye oy veren halkın, seçtiği vekilliğin vekilliğini düşürürken halkın tercihini referandumda sizden doğru yapmasını bekliyorsunuz. Sayın Demirtaş ve Sayın Yüksekdağ, hâlâ 6 milyon oy almış bir partinin genel başkanları ve milletin vekilidir.”
“Yüksekdağ Türklerin  ve Kürtlerin bir arada yaşamasının da temsili, ortak vatanda yaşamamızın güvencesi, HDP projesinin tuttuğunun simgesidir; kadın özgürlük çizgisinin temsiliyetidir” diyen Koçyiğit, “Tavizsiz bir şekilde duruş sergileyen çizgisiyle de her birimiz için yılmaz bir kadın özgürlük mücadelecisidir. Biz kadınlare her birimiz birer Figen Yüksekdağız, onun yürüttüğü özgürlük, eşitlik ve adalet çizgisini alanlarda, sokaklarda, her yerde sahip çıkacağız” diye konuştu.

Koçyiğit, “Tüm haklarımızı dişimizle tırnağımızla söke söke aldık. Kimse bize 59 vekili altın tepside sunmadı. Bunu engellemeye çalışanlar bugün kurdukları kumpasların altında kalacak. O yanıt 16 Nisan’da büyük bir tokat olarak AKP’nin yüzüne çarptı” dedi.

Koçyiğit’in açıklamasının ardından hazır bulunan kadın kurumları temsilcileri söz alarak dayanışma mesajlarını ilettiler. Yeşil Sol Kadınlardan İmral Kırlangıç da TBMM’de bir oldu bitti ile Figen Yüksekdağ’ın vekilliğinin düşürülmesinin anayasaya aykırı bir hükümsüzlük olduğunu dile getirdi.

PAYLAŞ