Yeşil Sol Parti: 102 YIL OLDU… UNUTMUYORUZ… ANIYORUZ…

23 Nisan 1915 gecesi İstanbul’da Ermeni halkının önde gelenlerinden 240 kişi tutuklandı. Operasyon başlamıştı. Yüz binlerce Ermeni evini barkını, malını mülkünü terk etmek zorunda bırakılarak sürüldü.

Yargısız infazlar, tehcir adı verilen zulüm yürüyüşü, yağmalanan kiliseler, evler ve yüz binlerce insanın öldürülmesi… İttihat Terakki’nin başlattığı, Teşkilat-ı Mahsusa tetikçilerinin sürdürdüğü Ermeni halkına yönelik imha politikası, “Büyük Felaket”, 20. yüzyılın ilk soykırımı böyle yaşandı.

Ölenler öldü, kurtulanlar ise yaşadıkları travma ve baskılarla isimlerini ve dinlerini değiştirmek, kendilerini gizlemek zorunda bırakıldı. Bir halk tarihten ve bu topraklardan silinmeye çalışıldı.

Aradan 102 yıl geçti. Devlet özür dilemedi, soykırımı inkâr etmekten vazgeçmedi. Toplumda yaratılan düşmanlık hep kışkırtıldı. İttihatçılara özenenler Hrant Dink’i, Sevag Balıkçı’yı,  Maritsa Küçük’ü öldürmeye devam ettiler.

Devletin özür dilemesi, sürgün edilen ailelere yurttaşlık haklarının iade edilmesi, yaraları saracak hukuki düzenlemelerin gerçekleştirilmesi ve Ermenistan’la ilişkilerin normalleştirilmesi siyasi iktidarın atması gereken adımlardır.

Bu düşmanlığı besleyenler ve inkârı sürdürenler, devletçi ve ırkçı-milliyetçi zihniyettekiler uzun yıllar boyunca Ermeni kültürünü ve gerçeğini hafızalarımızdan silmeye çalıştılar. Ama başarılı olamadılar. Bugün vicdan ve adalet duygusuna sahip insanlar, ülkenin her köşesinde geçmişlerindeki o karanlık dönemle hesaplaşmaya ve yüzleşmeye başladı.

Ülkemiz çok sıkça olduğu gibi bir olağanüstü halden daha geçiyor. Yapılan Anayasa değişikliği referandumu sonuçları, tekçi devlet anlayışının bu ülkedeki yurttaşlarına neyi reva gördüğü gösteriyor. Dayatmalara, baskılara ve katliamlara “hayır” diyen halklarımızın iradesini yok sayan anlayış 1915’de egemen olan anlayıştır.

Yeşil Sol Parti olarak, 1915’in acılarını da, yasını da paylaşıyoruz. Acıları paylaştıkça, geleceği birlikte kurabilmenin, Türkiyeliler olarak eşit yurttaşlık ilişkisi içinde bir arada yaşayabilmenin imkânları artıyor. Geçmişimizle yüzleşirken, ülkenin her köşesinde Ermeni kimliğine sahip yurttaşlarımızla, artık kendilerini gizlemek zorunda kalmadıkları, inanç mekânlarını özgürce kullanabildikleri, eşit bir yurttaş olarak yaşadıkları bir ülke, demokratik bir Cumhuriyet için birlikte mücadele ediyoruz.

1915’ten bugüne katledilen bütün insanlarımızın anısı önünde saygıyla eğiliyoruz…

Eylem Tuncaelli – Naci Sönmez

Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri

24 Nisan 2017

PAYLAŞ