Yeşil Sol Parti: Adaletsizliklere Karşı Mücadelemizi Büyütmeliyiz!

7 Haziran 2015 seçimleri sonrasında, siyasi iktidarın ve Erdoğan’ın demokratik siyaseti daraltan,  barış ve eşitliği yok sayan politikaları, geleceğe dair umutlarımızı dahi köreltmeyi hedeflemektedir.

İktidar, 15 Temmuz darbe girişimini “fırsata” çevirerek, topluma ve muhalefet alanına top yekün bir saldırı politikasını kurumsallaştırmıştır. 16 Nisan referandumu ise bu durumun yasal kılıfının, hiçbir akıl ve vicdana sığmaz, gayri meşru bir şekilde hayata geçirildiği bir süreç olmuştur.

20 Mayıs 2016’da dokunulmazlıkların kaldırılması ve ardından gelen HDP Eş Genel Başkanlarına varan tutuklamalarla devam eden süreç şimdi de CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanması ile sürüyor. Askeri darbe dönemlerinde görmüş olduğumuz her türlü hukuk dışı uygulama, yargının üzerindeki iktidar vesayeti ve yönlendirmesi, bu son süreçte katlanarak devam etmektedir.

En temel evrensel değerlerin, insan haklarının ve hukuk ilkelerinin yok sayıldığı OHAL kuşatması altında hiç bir delil olmaksızın bir milletvekilin mahkum edilmesini şiddetle kınıyor ve asla kabul etmiyoruz.

OHAL rejimi altında hak ihlallerinin arttığı bu dönemde; yüzbinlerce kamu emekçisi ihraç edildi, gazeteciler tutuklandı,  Nuriye Gülmen, Semih Özakça’nın yaşaması için tıbben kritik aşamaya gelindi. Kamu alanındaki cadı avının ve OHAL koşullarında, KHK’lar eliyle yapılmakta olan kıyımların toplumda yaratmış olduğu endişe çığ gibi büyümektedir.

15-16 Haziran şanlı işçi direnişinin başladığı bu tarihsel günde demokratik değerlere sahip çıkan herkesin; birlik, dayanışma ve mücadele bilinci ile eşitlik, özgürlük ve adalet mücadelesini büyütmesi artık bir zorunluluktur. Yaşadığımız coğrafyada, en çok barışa, eşitliğe ve adalete ihtiyacımız olan zorlu günlerden geçmekteyiz.

HDP Eş Genel Başkanları ve tüm milletvekilleri, belediye eş başkanları ve gazeteciler özgür olana kadar, haksız ve hukuksuz bir şekilde işten atılan herkes işlerine geri dönene kadar demokratik haklarımızı kullanarak mücadelemizi büyüteceğiz.

Yeşil Sol Parti olarak;

Adalet mücadelesini büyütmek ve demokratik geleceğimizi kazanmak için herkesle birlikte ve bir arada olma kararlılığındayız.

 

15.06.2017

Eylem Tuncaelli – Naci Sönmez

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Eş Sözcüleri

PAYLAŞ