Yeşil Sol Parti Bursa’dan “Su Damacanaya Sığar mı?” paneli

Yeşil Sol Parti Bursa İl Örgütü tarafından düzenlenen “Su Damacanaya Sığar mı?” konulu panel dün  Ördekli Kültür Merkezinde düzenlendi.

Su konusundaki çalışmalarıyla bilinen Prof.Dr. Beyza Üstün ile U.Ü. Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Kayıhan Pala’nın konuşmacı olduğu panelde, Yeşil Sol Parti Genel Eş Sözcüsü Eylem Tuncaelli de kolaylaştırıcı olarak yer aldı.

Panelde ilk konuşmayı yapan Prof. Dr. Kayıhan Pala, 2016 yılı verilerine göre Bursa’da kişi başına su tüketiminin 163 litre olduğunu, bu rakamın Türkiye ortalamasının ve Dünya Sağlık Örgütünün gerekli su miktarının çok altında olduğunu belirterek “Bursa su fakiri bir kenttir” dedi. Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan “su şişeleme tesisi”ne değinerek “su damacanaya sığmaz, 163 litre suyu damacanaya sığdırmak mümkün değil” dedi.

Kayıhan Pala şişe ve damacana sularının sağlıksız olduğunu, bunların aslında su olmadığını belirtti. Evlerde kullanılan su arıtma cihazlarının da yarardan çok zarar verdiğini ifade ederek “ben suyu çeşmeden içiyorum” dedi. Bursa’da çeşme suyunun da mükemmel olmadığını ancak diğer seçeneklere göre tercih edildiğini belirterek, BUSKİ’nin yeni yönetiminden “Dünya Sağlık Örgütünün kentlerde güvenli içme suyu sağlanması sürecinin benimsenmesi ve bu sürecin önemli bir adımı olarak bağımsız gözetim ağının acilen kurulmasını” istedi.

Daha sonra söz alan Prof. Dr. Beyza Üstün suyun tüm canlılara ait olduğunu ve ticarileştirilemeyeceğini belirterek “ne yazık ki yıllardır verdiğimiz su hakkı mücadelesinde başarılı olamadık, suyumuz talan edilmeye devam ediyor dedi. Yerel yönetimlerinin görevinin su şişeleme tesisi kurmak olmadığını, halkın içilebilir nitelikte suya ücretsiz olarak ulaşmasını sağlamakla yükümlü olduklarını belirtti.

Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Eylem Tuncaelli’de dünyada yaşanan su mücadelelerine değindi, su hakkımızı savunmaya devam edeceğiz dedi.

PAYLAŞ