Yeşil Sol Parti: Chris’siz Bilgi’ye Hayır!

18 yıldır Bilgi Üniversitesi’nde öğretim elemanı olarak çalışan ve partimizin fahri danışmanı Chris Stephenson’ın çalışma izni, YÖK tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeden iptal edildi.

 

12 Eylül askeri darbesiyle yaratılan YÖK; barış, adalet, eşitlik ve demokrasi isteyen akademisyenlerin üzerindeki hukuksuz uygulamalarına son sürat devam ediyor.

 

Tarihin hiçbir döneminde, bu iktidar döneminde olduğu kadar akademisyenlere saldırılmadı, üniversiteler bu denli boşaltılıp; akademi ayaklar altına alınmaya çalışılmadı.

 

Chris Stephenson’un çalışma izninin iptali son derece keyfi ve etikten uzak bir uygulamadır. Siyasi iktidara bağlı gerçekleşen bu işten çıkarma; hukukun temel ilkelerine, insan haklarına, uluslararası çalışma ilkelerine aykırıdır.

 

Hiçbir hukuki ve kanuni dayanak olmadığı halde, hakkında açılan disiplin soruşturmalarında bir suç isnadı barınmamasına rağmen akademisyenlerin çalışma hakları elinden alınmaktadır.

 

Yeşil Sol Parti olarak;

 

İktidarın nerden baksan tutarsız bu uygulamalarına son vermesi için dayanışmanın ve mücadelenin büyütülmesi gerektiğini biliyoruz.

 

Bu nedenle, 10 Nisan Pazartesi günü saat: 12.00’da Santral Köprüsü E1 binası önünde Chris Stephenson’ın arkadaşları olarak düzenlenecek ortak basın açıklamasına, açıklamanın ardından Chris Hocamızın 12.20 – 13.00 arasındaki “Matematik, Bilgisayar ve Toplum” konulu açık dersine tüm dostlarımızı bekliyoruz.

 

Barış istemek ve bilim yapmakla suçlanan bu onurlu insanlar; geleceğimizin umududur.

 

Yeşil Sol Parti olarak herkesi bu basın açıklamasına, etkinliğe, akademiye, hocalarımıza, bilime ve geleceğimize sahip çıkmaya çağırıyoruz.

 

06 Nisan 2017

Eylem Tuncaelli – Naci Sönmez

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Eş Sözcüleri

Ek alanı

PAYLAŞ