Yeşil Sol Parti: Grev Haktır

İktidarın, darbe girişimi bahanesiyle devam ettirdiği OHAL sayesinde, her türlü hakkı gasp ettiği, hak mücadelelerine tahammül edemediği günlerden geçiyoruz.

 

Kristal-İş Sendikası’nda örgütlü şişe cam işçilerinin 24 Mayıs’ta başlatacağı Lüleburgaz, Bursa, Eskişehir, Mersin, Gebze’deki Şişe Cam fabrikaları ve Oto Cam A.Ş.’yi kapsayan grev “ertelendi”; yani yasaklandı.

 

Uluslararası sözleşmelere, anayasaya, yasalara ve 2015 yılındaki Anayasa Mahkemesi kararına rağmen cam işçilerinin grevi, Şişe Cam yöneticilerinin talebi ve Bakanlar Kurulu kararıyla grev ‘’Milli Güvenliği Bozucu’’ nitelikte olduğu gerekçesi ile 60 gün süreyle ertelendi.

 

Her ne kadar yasada ve Bakanlar Kurulu kararında “60 gün süre ile erteleme” öngörülse de 60 günün sonunda yasal olarak greve tekrar başlanamadığı ve halen uyuşmazlık var ise de zorunlu olarak Yüksek Hakem Kurulu’na gidildiği için bu “erteleme” tam anlamıyla yasaklamadır.

 

20 Mart günü Bakanlar Kurulu’nun kararı ile Basisen Sendikası’nın Akbank’ta almış olduğu grev kararı, grev uygulamasına bile fırsat verilmeden ertelenmişti. Böylece AKP döneminde ertelenen grev sayısı 12’ye ulaşırken grev hakkı gasp edilen işçi sayısı da 60 bine ulaştı.

 

‘’Grev amaç değil, insanca yaşama ve hak alma mücadelesinde araçtır’’ diyen Cam işçileri üretimden gelen gücünü ve birlikteliğini, vardiya bitiren işçilerin fabrikada kalması, üretime başlayacak işçilerin de 1,5 saat sendikal eğitim çalışması ile üretimi durdurması şeklinde sürmektedir.

 

Cam işçisinin bu onurlu hak arama mücadelesinin yanında, onlarla kol kolayız.

 

Kazanan emek ve emekçiler olacaktır!

 

01 Haziran 2017

Eylem Tuncaelli – Naci Sönmez

Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri

PAYLAŞ