Yeşil Sol Parti olarak “Çöpler Altın Madeni” ile ilgili İliç Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından alınan, bilimselliğe ve hukuka aykırı, “yanlı” kararı kabul etmiyoruz!

Basına ve Kamuoyuna duyurumuzdur;

“Anagold Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş” bünyesindeki “Alacer Gold” ve AKP’ye yakınlığı ile bilinen “Çalık Holding”in sahibi olduğu, Erzincan’ın İliç ilçesine bağlı Çöpler Köyü’ndeki Çöpler Altın Madeni, yerel yaşamı 2010 yılından beri zehirlemeye devam ediyor. Maden işletmesinin atıkları, ekosisteme, çevreye, yıllardır büyük ve geri dönülmez zararlar verirken işletmenin varlığı, vatandaşlar için sağlık sorunlarına neden olmaya devam ediyor. Konu, partimiz tarafından çok kez gündeme getirilmesine karşın hiçbir olumlu yol alınmamıştır! “Çöpler Altın Madeni” ile ilgili doğa mücadelecileri yıllardır seslerini duyurmaya çalışıyor; hukuki yollara başvurarak ekosistemde gerçekleştirilen yıkımların önüne geçmeye çabalıyor. Sonuç olarak ve ne yazık ki İliç Cumhuriyet Başsavcılığının 31.10.2022 tarihli, 2022/2140 Soruşturma, 2022/327 Karar sayılı ‘’Kovuşturmaya Yer Olmadığına Dair’’ hükmü ile mücadelemiz sonuçsuz bırakılmak isteniyor. İliç Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından geç kalmış ve eksik incelemeler neticesinde maddi gerçeğe, bilimselliğe, hukuka uygun olmayan, yanlı bir karar verilmiştir.

Bu karar, Çevre Hukukunun temel ilkesi olan “ihtiyat ilkesini” de yok saymaktadır. İliç Başsavcılığının, kendi yaptırdığı keşif ve bilirkişi incelemesinde yapılan tespitleri yok sayarak aldığı hukuksuz kararın kaldırılması zorunludur.

“Kovuşturmaya yer yoktur” kararına Yeşil Sol Parti Olarak itirazımızı etmiş bulunuyoruz. Savcılık kararının kaldırılarak, tespit edilen şüphelilerin atılı suçlardan cezalandırılması, şüpheli şirketin tüm izinlerinin iptali için haklarında kamu davası açılmasını talep ediyoruz.

Çöpler Altın Madeni işletmesindeki siyanür taşıyan borunun kırılması ya da farklı kazalarla, “üç saatten fazla bir süre, 20 metreküp kadar siyanürlü sıvının çevreye yayılması” ve toprağa karışması karşısında hiçbir gerekçe, verilen kararı haklı kılamaz!

AKP – MHP  iktidar bloğunun ekolojik yıkım politikalarına inat, sürdürülebilir bir yaşam ve gelecek için, ekolojik, özgürlükçü, eşitlikçi ve dayanışmacı bir toplumun kurulması yolunda, “çoğulcu ve katılımcı bir mücadele anlayışıyla” doğanın ve tüm canlıların haklarını gözeten, emekten ve toplumsal adaletten yana, ekolojist, barışçı ve demokratik bir siyasi parti olarak, bölgenin çevre sağlığı, yeryüzündeki yaşamın korunması ve gelecek kuşaklara karşı sorumluluğumuz gereği, İliç Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hukuka aykırı kararına itiraz ediyoruz.!

Yeşil Sol Parti Hukuk Komisyonu

Konuya ilişkin ektekiler:

İliç Cumhuriyet Başsavcılığı kararı,

Yeşil Sol Parti itiraz dilekçesi.

PAYLAŞ