Yitirdiklerimizi minnetle, saygıyla anıyoruz; halkımızın başı sağolsun

Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin Hewlêr kentinde Kürdistan Ulusal Kongresi’ne (KNK) yönelik saldırı ile Süleymaniye’de Erbet Havaalanı’na yapılan saldırı, Kürt halkının birliğini hedef alan ve failli belli saldırılardır. Dünyanın gözü önünde Kürt halkına ve kazanımlarına yönelik bu sistematik saldırıları şiddetle lanetliyoruz. Neredeyse zamana yayılmış bir katliam politikasına dönüşen bu saldırılara karşı bölge güçleri başta olmak üzere uluslararası güçlerin sessizliğini de kınıyoruz.

Yıllardır katliam politikalarına, saldırılara, kirli tezgahlara rağmen eşitlik, özgürlük, adalet talebinden vazgeçmeyen Kürt halkı bu saldırılara karşı da asla taleplerinden vazgeçmeyecektir, geri adım atmayacaktır. Halkımız dört bir taraftan, saldırılarla işbirliği yapan ve uğursuz rol üstlenen kesimlere rağmen ulusal birliğini sağlayarak bu saldırılara gereken cevabı verecektir.

Hewlêr’deki saldırıda katledilen KNK Temsilcisi Deniz Cevdet Bülbül’ün ailesine, KNK’ye, Erbet Havaalanına yönelik saldırıda katledilen YNK Peşmergelerinin ailelerine, YNK’ye ve her iki saldırı nedeniyle Kürt halkına başsağlığı diliyoruz. Kayıplar halkımızın ortak acılarıdır. Bu acıların son bulması için Kürt halkını harekete geçmeye, ortaklaşmaya, ulusal birlik için çaba göstermeye ve katliamcılara zemin sunan, cesaret veren siyasi anlayışlara karşı tavır almaya çağırıyoruz. Demokratik kamuoyunu da bu katliamlara karşı tutum almaya çağırıyoruz. Ayrıca; katliamlara sessiz ve seyirci kalan, destek sunan, bu haliyle onay veren ilgili çevreleri de işledikleri bu suçtan bir an önce vazgeçmeye çağırıyoruz.

Biz kaybettiklerimizin anısına bağlılığın gereği olarak ulusal birliği sağlayana kadar çalışmaya ve katliamcı tutuma karşı mücadele etmeye devam edeceğiz.

Çiğdem Kılıçgün Uçar-İbrahim Akın
Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri

19 Eylül 2023

PAYLAŞ