Yusuf Ulcay ve Tayyar Arı İstifa Etmeli

766620-bursa-uludag-universitesi-rektoru-prof-dr-yusuf-ulcay-istifa-etmelidir-584545581391dYeşil Sol Parti Bursa İl Örgütü yaptığı basın açıklamasıyla Uludağ Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay ve Aladağlarda kız öğrenci yurdunda çıkan yangından sonra yaptığı ‘kader’ açıklamasıyla tepki çeken Prof. Dr. Tayyar Arı’nın istifa etmesini istedi.

Açıklamanın tam metni:

“Geçtiğimiz hafta istifa nedeni ile boşalan Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi dekanlığına Prof. Dr. Tayyar Arı’nın atandığı açıklandı. Geçtiğimiz günlerde Aladağlar’da meydana gelen yurt yangınında 11’i öğrenci toplam 12 kişinin ölümüne ilişkin olayı, TV programında “kader” olarak niteleyen Arı, ödül olarak dekanlığa atanmış.
Olayda pek çok ihmal  ve hata olduğu bilinirken Prof. Arı’nın bu nitelemesi sosyal medyada büyük tepki yaratmıştı. Akıl ve bilimin merkezi olması gereken Üniversite’de kaderci yaklaşımı temel alan bir kişinin, hem de bu olayın hemen ertesinde İ.İ.B.F. dekanlığına atanmasını kınıyoruz.
Uludağ Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay’ın göreve geldiğinden bu yana üniversitenin değil, AKP’nin rektörü olduğunu bir çok kez ispatladığı bilindiğinden bu atama kararı bizi şaşırtmadı. Daha önce de ilerici, demokrat öğretim üyeleri ve memurlara yönelik baskılarıyla, ceza ve sürgünleri ile gündeme gelen Prof. Dr. Yusuf Ulcay ve Prof.Dr. Tayyar Arı görevlerinden istifa etmelidirÜniversiteler bilim dışı bir anlayışa teslim edilemez!”
PAYLAŞ